Shtatë simptoma që tregojnë se mund ta keni pasur koronavirusin

A mund të keni marrë COVID-19 pa e ditur? Është e mundur. Përveç kësaj, disa njerëz nuk kanë fare simptoma – deri në 40% të infeksioneve të tilla, sipas vlerësimeve nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Fatkeqësisht, nuk ka asnjë mënyrë për të përcaktuar me siguri absolute nëse sëmundja me të cilën jeni përballur dimrin e kaluar ishte COVID-19 ose nëse kohët e fundit keni pasur një rast pa simptoma.

“Shumica e njerëzve që kanë koronavirus kanë një rast të pa komplikuar të infeksionit dhe nuk dallohet nga i ftohti ose gripi”, shpjegon eksperti i sëmundjeve infektive Amesh A. Adalja, një shkencëtar në Qendrën për Sigurinë e Shëndetit ‘Johns Hopkins’.

Ekspertët thonë se ka shenja se mund ta keni pasur tashmë COVID-19. Këtu janë disa prej tyre:

  1. Ju keni pasur një “shumë të ftohtë”

Në fillim të pandemisë, njerëzit besuan se COVID-19 filloi të shfaqej në disa vende vetëm në fund të shkurtit dhe marsit. Kërkimi i ri nga Universiteti i Teksasit sugjeron të kundërtën. Për hulumtimin, shkencëtarët analizuan shtupat e fytit të marra dimrin e kaluar nga njerëzit që dyshonin se kishin grip. Këto shtupa u morën në Wuhan, Kinë dhe Seattle, Uashington.

Studiuesit zbuluan se gjatë dimrit të kaluar, kishte një rast COVID-19 për çdo dy raste gripi. Si rezultat, ata besojnë se koronavirusi arriti në Shtetet e Bashkuara rreth Krishtlindjeve.

Pa një provë, mund të jetë e vështirë të dallosh një të ftohtë nga një formë e butë e COVID-19, në varësi të simptomave, thotë ai, por një ftohje zakonisht nuk shkakton gulçim, dhimbje koke të forta ose simptoma gastrointestinale, të cilat COVID-19 mund t’i shkaktojë.

  1. Në një moment ju humbni shqisat e nuhatjes ose shijes

Humbja e nuhatjes dhe shijes është karakteristikë e COVID-19. Edhe pse kjo simptomë nuk ndodh te të gjithë të tjerët. Adalja tregon se ai tani është i lidhur ngushtë me koronavirusin e ri.

E rëndësishme të dihet: është e mundur të humbasësh përkohësisht këto shqisa gjatë kushteve të tjera të frymëmarrjes, të tilla si ftohjet, gripi, infeksionet e sinusit apo edhe gjatë alergjive sezonale. Por ekspertët theksojnë se kjo simptomë, edhe pas shërimit nga COVID, mund të vazhdojë te disa njerëz dhe të zgjasë me muaj.

  1. Rënia e pashpjegueshme e flokëve

Megjithëse kjo simptomë nuk është studiuar gjerësisht, shumë njerëz që janë rikuperuar nga koronavirusi raportojnë probleme me humbjen e flokëve. Aktorja Alisa Milano, e cila vuan nga simptomat e COVID-19 për muaj me radhë, ndau një video në Instagram në fillim të gushtit në të cilën tregoi se me çfarë rënie serioze të flokëve po përballet.

Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se humbja e flokëve mund të ndodhë për shkak të stresit në përgjithësi dhe të gjithë e dimë se kemi qenë nën shumë stres për shkak të pandemisë.

  1. Ju merret fryma

Një studim i botuar në revistën JAMA zbuloi se njerëzit me koronavirus mund të ndiejnë efektet e virusit, përfshirë gulçimin. Nuk është plotësisht e qartë pse ndodh kjo ose sa mund të zgjasë, por ndoshta është për shkak të inflamacionit të përhershëm në mushkëri. Nëse e ndjeni këtë, ndoshta sëmundja që keni pasur më parë ka qenë në të vërtetë COVID.

  1. Kollitja që nuk ndalet

Kollitja e zgjatur është një tjetër simptomë e zbuluar nga subjektet në studimin JAMA. Kollitja shpesh është e thatë, që do të thotë se asgjë nuk shfaqet me të, si mukoza, thotë Adalja. Kjo është një simptomë e zakonshme: Të dhënat e CDC zbuluan se 43% e njerëzve me COVID-19 ende kolliteshin 14 deri në 21 ditë pasi dolën pozitivë për virusin.

  1. Jeni vërtet shumë të lodhur

Sipas studimit JAMA, kjo është një nga simptomat më të zakonshme afatgjata pasi një person kalon COVID-19. Kjo u tregua gjithashtu nga hulumtimi i cili zbuloi se 53% e pacientëve thanë se ata luftonin lodhjen edhe 60 ditë pasi kishin ndjerë për herë të parë simptomat e virusit.

  1. Keni simptoma të pazakonta që duket se zgjasin përgjithmonë

Disa njerëz kanë pasur probleme me zemrën pasi janë infektuar me virusin. Një studim i vogël me 100 njerëz të shëruar nga COVID-19, botuar në JAMA Cardiology, kreu një MRI tek ish-pacientët dhe zbuloi se 78% kishin një lloj gjendje jonormale të zemrës, pavarësisht nga disa kushte para-ekzistuese mjekësore

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *