Gjermania përgatit masa të reja

Gjermania do të vazhdojë masat e bllokimit edhe më tej.

Ky shtet nuk do të jetë në gjendje të heqë të gjitha masat që synojnë të frenojnë përhapjen e koronavirusit në fillim të shkurtit.

Kështu tha Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn.

“Nuk do të jetë e mundur të lirohen të gjitha kufizimet më 1 shkurt”, i tha një radiostacioni gjerman të mërkurën, duke shtuar se do të duheshin edhe dy ose tre muaj për efektet e fushatës së vaksinimit për të filluar.

“Bild” raportoi të martën se kancelarja Angela Merkel i kishte thënë një takimi të ligjvënësve se bllokimi aktual mund të zgjasë deri në fillim të prillit.

Kabineti gjerman është vendosur të takohet më vonë të mërkurën për të miratuar kontrolle më të rrepta mbi njerëzit që hyjnë në vend pasi një bllokim kombëtar u shtrëngua javën e kaluar dhe u shtri në fund të janarit.

Rregullat e reja do të kërkojnë që njerëzit që vijnë nga vendet me ngarkesa të mëdha ose ku qarkullon një lloj i ri, më virulent i virusit për të bërë një test për sëmundjen.

Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundjet infektive raportoi të mërkurën 19,600 infeksione të reja. Numri i të vdekurve u rrit me 1,060 në 42,637, tregoi shifra.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *